Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

Nie ma komentarza

Tagi bloga

Nie ma tagu
Oświetlenie w kuchni - przydatne wskazówki.
24
Nov
0
admin admin Blog Home
Oświetlenie w kuchni - przydatne wskazówki.

Decydując się na montaż oświetlenia w kuchni, koniecznie musimy ustalić, jakie funkcje będzie spełniało nasze pomieszczenie. Inaczej będziemy musieli podejść do tematu w sytuacji, kiedy w kuchni jedynie gotujemy, a inaczej, kiedy również spożywamy posiłki lub relaksujemy się, popijając kawę czy też herbatę. Wszystko powinno być dostosowane do naszych preferencji. Inne oświetlenie do kuchni sprawdzi się też, kiedy jest ona otwarta i łączy się z salonem lub jadalnią, a inne, kiedy jest zamknięta i stanowi oddzieloną od reszty mieszkania przestrzeń. W tym artykule przeanalizujemy, czym się kierować, wybierając właściwe dla nas rozwiązanie. Ustalimy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak dobrać odpowiednie oświetlenie do kuchni .

Najważniejsze funkcje oświetlenia do kuchni.

Zacznijmy od tego, że oświetlenie w kuchni powinno nam ułatwiać pracę. Jeśli dużo gotujemy, będzie to ważne, żebyśmy dokładnie wiedzieli, co dzieje się na naszym blacie. Dlatego oświetlenie kuchni powinno czerpać inspiracje z funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwią nam nasze podboje kulinarne i zapewnią właściwą przestrzeń do komfortowego przygotowania posiłków. Ważne jest również to, żeby ustalić, w jaki sposób spędzamy czas w kuchni. Nie zawsze jest to miejsce przeznaczone wyłącznie do gotowania. W tym pomieszczeniu często spędza się czas z najbliższymi. Dodatkowo coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni na salon. Dzięki temu mamy poczucie, że metraż naszej nieruchomości jest większy. Warto więc dostosować oświetlenie w kuchni tak, żeby pasowało do pozostałych pomieszczeń w naszym domu.

Oświetlenie centralne i zadaniowe - jak ułatwić sobie życie?

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest podzielenie przestrzeni naszego pomieszczania z uwzględnieniem konkretnych zadań, jakie wykonujemy w konkretnych miejscach. Warto więc zadbać o to, żeby oświetlenie kuchenne było zainstalowane w kilku wariantach.

W pierwszej kolejności dobrze zatroszczyć się o montaż strefy centralnej, czyli źródła światła, które będzie obejmowało całe pomieszczenie. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są w tym temacie wiszące lampy sufitowe. Pozwalają one właściwe rozprowadzić oświetlenie, więc kuchnia staje się bardzo jasnym i przyjemnym miejscem do pracy oraz relaksu. Nie zawsze jednak musimy się zdecydować na lampy wiszące.

Alternatywne rozwiązaniem mogą okazać się oprawy w suficie podwieszanym. Dzięki takiej opcji możemy rozplanować oświetlenie kuchenne z wybraną przez nas intensywnością oraz zaplanować je tak, żeby świeciło najjaśniej w najważniejszych dla nas miejscach.

Dobrze też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w postaci niewielkich lampek lub taśm ledowych, które będą podświetlały blat roboczy lub okolicę naszego zlewu. Pozwoli to na bardziej komfortowe wykorzystywanie danej przestrzeni, a w sytuacji, kiedy chcemy być bardziej dyskretni, da nam możliwość wygodnej pracy bez włączania oświetlenia centralnego.

Sporą popularnością cieszą się również wyspy kuchenne, które często postrzegane są jako serce całego pomieszczenia. Z uwagi na to, że jest to przestrzeń, na której odbywa się zwykle większość zabiegów kulinarnych, warto zatroszczyć się o to, żeby była ona właściwie oświetlona. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wiszące oświetlenie, które może jednocześnie odgrywać rolę światła centralnego.

Jeśli kuchnia łączy ze sobą funkcje jadalni, to stół również powinien mieć własne oświetlenie, które pozwoli na komfortowe spożywanie posiłków. Jest to bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz mniejszą wagę przykłada się do wspólnego jedzenia z resztą domowników. Warto więc postarać się o to, żeby wygospodarować sobie miejsce, w którym będziemy mogli wspólnie spędzić czas w trakcie kolacji czy też rodzinnego obiadu.

Światło ciemne czy zimne - jakie oświetlenie kuchni wybrać?

W tym przypadku główną rolę odgrywa to, jakie meble zdobią naszą kuchnię. Inne oświetlenie sprawdzi się w przypadku jasnego i chłodnego wykończenia, a inne, kiedy meble będą miały żywe i intensywne kolory. Jeśli chodzi o oświetlenie kuchni, w której inspiracje były czerpane ze stylu skandynawskiego, warto postawić na chłodną barwę świateł. Dzięki temu uzyskamy bardzo atrakcyjny i spójny klimat pomieszczenia.

Kiedy meble zostały wybrane w jasnych i żywych kolorach, to dobrze będzie, kiedy wybierzemy ciepłe barwy. Dzięki temu kuchnia i oświetlenie w niej zamontowane będą ze sobą fantastycznie współgrały, uzupełniając się wzajemnie. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć bardzo przyjazną i rodzinną otoczkę, w której każdy z domowników powinien czuć się niezwykle komfortowo.

Jeśli brakuje nam pomysłu na to, czy oświetlenie w kuchni powinno mieć barwę chłodną czy zimną, możemy postawić na taśmy led lub żarówki, które zmieniają kolor. Na próbę możemy zamówić jeden produkt i przetestować go, jak będzie komponował się z meblami i innymi elementami naszej kuchni.

Oświetlenie w kuchni - przydatne wskazówki - podsumowanie.

Planując zamontować oświetlenie w kuchni, w pierwszej kolejności musimy skupić się na tym, jakie funkcje tak naprawdę spełnia nasze pomieszczenie. Jeśli wykorzystujemy go tylko do gotowania, to warto postawić na rozwiązania typowo praktyczne, które ułatwią nam codzienne zadania. Jeśli spędzamy w nim więcej czasu z całą rodziną, jemy wspólne posiłki oraz relaksujemy się, to warto pomyśleć o rozwiązaniach dekoracyjnych, które umilą nam czas. W takiej sytuacji oświetlenie, które ma kuchnia, może być wyposażone w podwieszany sufi z taśmami led lub blaty z podobnym wykończeniem. Dzięki temu będziemy mogli dostosowywać kolor światła do naszego nastroju oraz okoliczności. To rozwiązanie sprawi, że kuchnia nie tylko będzie miejscem praktycznym, ale bardzo dobrze spełni też funkcję ozdobną naszego mieszkania czy też domu.

Leave your comment