Mata do ćwiczeń

Decydując się na aktywność fizyczną w domu trzeba odpowiednio przygotować przestrzeń, aby zapobiec niepotrzebnym kontuzjom. Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń w domu to podstawowa decyzja, którą musisz podjąć nim zaczniesz trening. Dlatego zapoznaj się z naszymi propozycjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Mata do ćwiczeń

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry

Rodzaje mat do ćwiczeń w domu

Warto pamiętać, że mata do ćwiczeń w domu powinna być odpowiednio dopasowana do planowanego rodzaju aktywności. W sklepach dostępny jest różnorodny wachlarz możliwości, ale to od Ciebie zależy czy mata, którą wybierzesz, dobrze sprawdzi się w roli, którą dla niej zaplanowałeś.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów mat do ćwiczeń - maty ochronne, maty do jogi, tatami, maty gimnastyczne i maty treningowe.

  • Maty ochronne są najczęściej stosowane jako podstawa do stabilizacji sprzętu sportowego - bieżni lub orbitreka - tłumią dźwięk i mają właściwości antypoślizgowe.
  • Maty do jogi występują w formie cienkiej - stosowanej głównie w statycznych praktykach jogi (np. yin yoga) oraz w formie grubszej, która charakteryzuje się większą amortyzacją. Grubsza mata sprawdzi się przy dynamicznych ćwiczeniach, takich jak ashtanga, a ponadto zapewni lepszą izolację cieplną, co przydaje się podczas ćwiczeń w pozycji leżącej.
  • Tatami to mata odpowiednia dla miłośników wschodnich sztuk walki, którzy potrzebują bardzo wytrzymałego produktu, który dobrze znosi duże obciążenia. Ten rodzaj mat tradycyjnie wykonywano z plecionej trawy, ale obecnie jest to zwykle pianka poliuretanowa pokryta winylem.
  • Piankowe maty gimnastyczne to bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli chcesz ćwiczyć z dziećmi - na rynku jest dostępnych wiele modeli w kształcie puzzli, które posłużą także do zabawy.
  • Najbardziej uniwersalne są maty treningowe - zwykle wykonuje się je ze specjalnej pianki neoprenowej, która izoluje ćwiczącego przez chłodem podłoża, ale także zabezpiecza przed otarciami. W przypadku tego typu mat dobrze jest przed zakupem sprawdzić grubość - na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów o zróżnicowanej grubości od kilku milimetrów do ponad 2 centymetrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Skoro wiesz już co nieco o rodzajach mat, zastanów się, jakie czynniki będą istotne dla Ciebie przy użytkowaniu. Na pierwszy plan wysuwa się rozmiar, który powinien być odpowiednio dopasowany do ćwiczącego tak, aby podczas ćwiczeń ciało cały czas znajdowało się na macie. Warto też zainwestować w matę, która jest wykonana z materiału, który jest łatwy w czyszczeniu, ponieważ podczas treningu mata do ćwiczeń po prostu się brudzi. Część produktów jest dostępna w ochronnych pokrowcach, które są wspaniałym rozwiązaniem szczególnie jeśli trzeba przetransportować akcesorium. Przy wysiłkowych ćwiczeniach dobrze, aby mata była wodoodporna, dzięki czemu nie będzie absorbować potu i po treningu można ją przetrzeć wilgotną szmatką.

W zależności od wybranego typu ćwiczeń konieczne jest zwrócenie uwagi na grubość maty - ze względu na bezpieczeństwo ćwiczącego intensywne ćwiczenia wymagają większej amortyzacji. Istotnym, chociaż nie dominującym aspektem jest także cena. Pamiętaj, że produkt dobrej jakości nigdy nie będzie bardzo tani. W sklepie internetowym Sternhoff.pl dostępna jest gama mat treningowych o świetnym stosunku ceny do jakości, dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą - jesteśmy przekonani, że znajdziesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Cechy idealnej maty do fitnessu

Podsumowując, Twój wybór maty do ćwiczeń jest w dużej mierze zależny od rodzaju aktywności, na którą się zdecydujesz. Ponadto, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie - wybieraj tylko produkty z atestem, które zapewnią Ci stabilność podczas ćwiczeń, abyś zdrowy i zadowolony mógł często wracać do treningów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie Sternhoff.pl.