Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

 • MikhailRE
  Witam, jestem prywatnym specjalista z Ukrainy....
 • Davidreona
  That means you'll get the idea some fresh features...
 • MixailR
  Czesc. Jestem prywatnym specjalista z Ukrainy,...
 • skyreveryshorp
  Prague Private Jet Challenger 350 - more...
 • Dorabotkasaytovn
  Witam, jestem prywatnym specjalista z Kijowa....

Tagi bloga

Nie ma tagu
Drążki rozporowe - jak prawidłowo się na nich podciągać?
25
lis
0
admin admin Blog Home
Drążki rozporowe - jak prawidłowo się na nich podciągać?

Wiele osób się zastanawia nad tym, w jaki sprzęt powinni zainwestować, tworząc swoją małą, domową siłownię. Prawda jest tak, że podstawowe przyrządy do ćwiczeń nie wiążą się wcale z dużym wydatkiem. Fantastycznym urządzeniem na start jest domowy drążek do podciągania . Dzięki niemu można zbudować naprawdę atrakcyjną sylwetkę z widocznymi mięśniami pleców, brzucha i bicepsami. Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń pozwoli nam również wyeliminować bóle kręgosłupa i zadbać o właściwą postawę ciała. Jeśli zastanawiasz się jaki drążek do podciągania sprawdzi się najlepiej oraz jak prawidłowo się podciągać, to wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule - zaczynajmy!

Rodzaje podciągania na drążku.

Na samym początku, warto będzie ustalić, jakie są rodzaje podciągania na drążku oraz kiedy wykonywać konkretne ćwiczenie. Tak naprawdę w zależności od chwytu, jaki zastosujemy, do pracy będą zaangażowane konkretne partie mięśniowe. Co prawda część mięśni zawsze będzie aktywna podczas podciągania, jednak możemy je wykorzystywać z różną intensywnością, uwarunkowaną tym, w jaki sposób układamy dłonie na drążku.

Podciąganie podchwytem

To ćwiczenie jest jednym z najpopularniejszych, jeśli chodzi o treningi wykonywane na drążku. Swoją popularność zyskało z dwóch powodów. Pierwszy z nich dotyczy tego, że podciąganie podchwytem bardzo mocno angażuje biceps. Ze względu na to grono osób wplata je do swojego planu treningowego, licząc na szybkie i zauważalne efekty.

Drugi aspekt dotyczy tego, że podciąganie podchwytem jest po prostu łatwiejsze dla osób początkujących. Dzieje się tak, ponieważ ruch jest bardziej intuicyjny, naturalny i wykorzystujemy więcej siły, którą mamy w naszych ramionach. Nie każdy ma wystarczająco rozwinięte mięśnie pleców, żeby móc wykonać chociaż jedno podciągnięcie na drążku i osobom początkującym łatwiej jest wykorzystać siłę bicepsów, żeby sobie pomóc.

Podciąganie nachwytem

To ćwiczenia skupia się głównie na mięśniach pleców. Co ciekawe wykonywanie podciągania nachwytem na samym początku naszej przygody z ćwiczeniami na drążku może wydawać się problematyczne. Z czasem jednak, przy osiągnięciu określonego poziomu, ok. 10 powtórzeń na serię, podciąganie nachwytem zacznie wydawać się dla nas łatwiejsze i szybciej będzie w tym ćwiczeniu osiągać progres. Dzieje się tak, ponieważ wyrobiony wzorzec ruchowy czerpie swoje siły z większych partii mięśniowych, jakimi są plecy.

Podciąganie chwytem neutralnym

Uchodzi za najbezpieczniejszy rodzaj ćwiczenia. Podciąganie chwytem neutralnym, angażuje podobne partie mięśniowe, co wariant z wykorzystaniem podchwytu, jednak nie robi tego, aż tak skutecznie. Ten rodzaj ćwiczenia mocniej działa na przedramiona, dzięki czemu możemy je dodatkowo wytrenować tak, żeby nie było dysproporcji między nimi a rozmiarem naszych ramion.

Jaki rodzaj podciągania sprawdzi się najlepiej?

Tak naprawdę warto wykonywać wszystkie trzy wariacje podciągania. Jeśli trenujemy trzy razy w tygodniu, to dobrze ustalić sobie, że pierwszego dnia robimy podciąganie nachwytem, drugiego podchwytem, a trzeci dzień przeznaczamy na wariant neutralny. Dzięki temu nasza sylwetka będzie rozwijała się równomiernie, bez powstawania słabych ogniw.

Podciąganie na drążku - jak zacząć?

Nie każdy ma wystarczająco umiejętności, żeby wykonać za pierwszym podejściem chociaż jedno podciągnięcie. Nie musi to wcale oznaczać, że nie mamy wystarczająco siły. Działanie naszego ciała bardzo często oparte jest na pewnych wzorcach ruchowych. Musimy więc nauczyć nasze ciało jak ćwiczyć na drążku. Żeby nauka była skuteczna, musimy to robić metodą małych kroków i jest na to kilka sposobów.

Podciągania negatywne.

Jeśli interesuje Cię podciąganie na drążku i chcesz wiedzieć, jak zacząć, nawet jeśli teraz nie jesteś w stanie wykonać chociaż jednego powtórzenia, to dobrze będzie jeśli rozpoczniesz od podciągnięć negatywnych. Takie ćwiczenie polega na tym, że stajemy na skrzyni, stołku, lub innym podwyższeniu, które daje nam możliwość tego, żeby drążek był w okolicy wysokości naszej klatki piersiowej, chwytamy za drążek, a następnie opuszczamy się najwolniej, jak tylko jesteśmy w stanie to zrobić. Takie ćwiczenie powinniśmy wykonywać w 3-4 seriach, po 5-6 powtórzeń każda. Może to z początku wydawać się bardzo męczące, ale już po kilku-kilkunastu dniach zaobserwujemy, ogromne efekty i wykonamy swoje pierwsze, samodzielne podciągnięcie.

Gumy do podciągania na drążku - czy warto je stosować dla osób początkujących?

To zależy. Czasami są one w stanie ograniczać nas w efektach, ponieważ najmocniej wspierają on wykonanie podciągnięcia w momencie, kiedy jest ono najtrudniejsze, czyli kiedy jesteśmy na samym dole. Z tego powodu mamy ograniczone możliwości rozwijania siły. Dlatego znacznie skuteczniejsze będą podciągania negatywne, natomiast gumy do podciągania na drążku mogą stanowić dodatek do treningu, który pomoże opanować nam właściwy wzorzec ruchowy.

Jaki drążek do podciągania będzie najlepszy?

To, jaki drążek do podciągania będziemy chcieli zamówić, zapewne jest ograniczone tym, gdzie będziemy z niego korzystać. Jeśli planujemy zamówić produkt, który przeznaczony jest do montażu na ścianie, musimy mieć wystarczająco miejsca nie tylko na sam sprzęt, ale również na to, żeby komfortowo na nim trenować. Dobrą alternatywą jest domowy drążek do podciągania, który możemy zamontować we framudze drzwi. Oba produkty mają swoje wady oraz zalety. W przypadku drążka zamontowanego w drzwiach jest nim brak przestrzeni na nogi, a montując drążek na ścianie, zostawimy na niej ślady i nie możemy ukryć sprzętu np. podczas wizyty gości.

Podciąganie na drążku - efekty.

Trzeba przyznać, że podciąganie na drążku zapewnia świetne efekty. Pomaga rozbudować górne partie ciała, wzmocnić mięśnie brzucha oraz wpływa pozytywnie na naszą postawę. Co warte podkreślenia, jeśli ćwiczenie wykonujemy wyłącznie z masą własnego ciała, jest bardzo bezpieczne i ryzyko jakiejkolwiek kontuzji w trakcie jego wykonywania jest absolutnie minimalne.

Drążki rozporowe - jak prawidłowo się na nich podciągać - podsumowanie.

To jak zacząć podciąganie na drążku jest dość proste. Jeśli nie mamy wystarczająco siły, możemy spróbować podciągania negatywnego. W momencie, kiedy wypracujemy już podstawową technikę, możemy rozwijać nasze umiejętności w tym zakresie. Wykorzystując gumy do podciągania na drążku, możemy utrwalić wzorzec ruchowy, co pozwoli nam na osiągnięcie jeszcze szybszego progresu. Dzięki temu w ciągu kilku dni będziemy w stanie wykonywać samodzielnie pierwsze, pojedyncze podciągnięcia. Reszta jest już kwestią systematyczności i treningu. Podciąganie na drążku jest ćwiczeniem bezpiecznym i ciało samo wymusi na nas zachowanie prawidłowej techniki. Jeśli więc chcesz zacząć swoją przygodę z treningami na drążku, to koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy i zamów jeden z dostępnych produktów. Serdecznie zapraszamy!

Leave your comment