Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

Nie ma komentarza

Tagi bloga

Nie ma tagu
Choinka żywa czy sztuczna - co wybrać?
13
lis
0
Kamil Poter Inspiracje
Choinka żywa czy sztuczna - co wybrać?

Boże Narodzenie w tym roku wyczekiwane jest bardziej niż kiedykolwiek. Niektórzy już zaczęli przygotowania.

Boże Narodzenie w tym roku wyczekiwane jest bardziej niż kiedykolwiek. Niektórzy już zaczęli przygotowania. To najwyższy czas na zagniecenie tradycyjnego piernika długodojrzewającego i na podjęcie decyzji o drzewku Bożonarodzeniowym. Choinka sztuczna, czy prawdziwa - oto jest pytanie? Zwolenników każdej opcji jest wielu. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany, przeczytaj o wadach i zaletach każdego rozwiązania. Może pomożemy Ci podjąć decyzję.

Choinka sztuczna a magia świąt

Zwolennicy żywych drzewek podkreślają, że nic tak nie buduje nastroju świątecznego, jak zapach iglaka. Zgadzamy się z tym. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pachną równie intensywnie. Pod tym względem wyróżnia się świerk, jednak jest on najmniej trwały. Sosna, która w warunkach domowych wytrzyma najdłużej, pachnie dopiero przy poruszeniu igieł, co nie jest tak komfortowe. Jednak będąc uczciwi, nie zaprzeczamy, że jest to element, z którym natura wygrywa z technologią.

Zatem przejdźmy do kolejnych punktów.

Z ekologią za pan brat

Oto wchodzimy na niezwykle grząski grunt. Obecnie nacisk na środowisko jest bardzo duży. Nic dziwnego, skoro jego degradacja jest tak zaawansowana, że bez odpowiednich działań, dokonamy samozniszczenia. Na szczęście coraz bardziej jesteśmy tego świadomi.

Zatem co jest bardziej pro-eko - choinka sztuczna, czy prawdziwa?

Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista.

Zacznijmy od choinki sztucznej. Większość z nich wykonana jest z miksu materiałów, co uniemożliwia ich recykling. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się rozwiązania bezpieczne dla środowiska, tak jak proponowany w naszym sklepie produkt własny. Ta choinka wyprodukowana została w Polsce i jest całkowicie proekologiczna. Co więcej, może nam służyć przez wiele lat, gdy tymczasem jej naturalny pierwowzór musimy wyrzucać co roku.

Co na to choinka prawdziwa?

Do tej pory uważano, że jako całkowicie naturalna, jest najbardziej przyjazna naszej planecie - zarówno żywa, jak i po ścięciu. Tymczasem nie jest to tak proste. W normalnych warunkach drzewa te mogą rosnąć nawet kilka stuleci. Tymczasem te produkowane na drzewka bożonarodzeniowe ścinane są zaledwie po 4-5 latach. To też zaburza naturalny ekosystem. Co więcej, po ścięciu część z nich - ta mniej reprezentacyjna - od razu trafia na śmietnik, co jest absolutnym marnotrawstwem zasobów naturalnych.

Po drugie, gnijące igły niektórych gatunków wytwarzają potężne dawki dwutlenku węgla. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wyliczyli, że 7 milionów ścinanych na Wyspach drzew emituje 100 tys. ton gazów cieplarnianych. Ta liczba przeraża. Co więcej igły sosny - jednego z bardziej popularnych drzewek w Polsce - zakwaszają glebę ze względu na pH na poziomie 3,2-3,8.

Możliwe jest proekologiczne rozwiązanie, jednak wymagałoby to osobnego zbierania igieł. Tylko kto z nas ma na to czas?

Choinki sztuczne - przewaga funkcjonalności

Z praktyczną stroną użytkowania choinki sztuczne wygrywają. Po pierwsze, wyglądają ładniej, są zawsze gęste i pięknie ozdabiają dom przez całe święta, a w zasadzie tak długo, jak chcemy. Tymczasem prawdziwe, gubiąc igły, robią się rzadkie i mało estetyczne. Nigdy też nie mamy pewności, kiedy drzewko było ścięte, a tym samym, jak długo wytrzyma w warunkach domowych.

Naturalna jodła, świerk, czy sosna wymaga od nas wiele cierpliwości - systematycznego podlewania i niemal codziennego sprzątania. Igły z czasem zaczynają opadać, co oznacza