Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

Nie ma komentarza

Tagi bloga

Nie ma tagu
Nawilżacze powietrza - jaki wybrać
13
lis
0
Kamil Poter Inspiracje
Nawilżacze powietrza - jaki wybrać

Zima zbliża się nieubłaganie, a z nią intensywny sezon grzewczy. Ciepłe grzejniki i utrzymanie komfortowej temperatury...

Zima zbliża się nieubłaganie, a z nią intensywny sezon grzewczy. Ciepłe grzejniki i utrzymanie komfortowej temperatury jest szkodliwe nie tylko dla naszych portfeli, ale także dla zdrowia. Wysuszone powietrze podrażnia skórę i oczy, pogarsza jakość snu i prowadzi do uporczywego kaszlu i krwotoków z nosa. Rozwiązaniem są nawilżacze powietrza. Jak wybrać właściwy? O tym właśnie teraz.

Nawilżacz powietrza - rodzaje, wady i zalety

Ze względu na przystępnę cenę do naszych domów najczęściej trafia jeden z trzech najbardziej popularnych typów.

Nawilżacz parowy

To najstarszy rodzaj bazujący na podgrzewaniu wody w pojemniku i uwalnianiu jej w postaci ciepłej pary. Ogromną zaletą jest to, że podgrzanie wody likwiduje niebezpieczne związki oraz bakterie znajdujące się w tzw. kranówce. Kolejna zaleta to stosunkowo niska cena. Wadą jest jednak fakt, że wydobywająca się para jest gorąca, co nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, ale przede wszystkim jest niebezpieczne, gdy w domu są dzieci. Wadą jest także dość głośna praca urządzenia, co może nawet uniemożliwiać korzystanie z niego w nocy, czyli wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody z pojemnika, które następnie uwalnia w postaci zimnej lub ciepłej pary. Ta możliwość ustawienia temperatury jest jego ogromną zaletą, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo użytkowania w obecności kilkulatków. Kolejna to cicha praca nie zakłócająca snu. Plus to także względnie niska cena.

Minusem natomiast jest konieczność częstego czyszczenia filtra - nawet codziennie. Ponadto ultradźwięki mogą być źle tolerowane przez zwierzęta domowe.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nie wymaga wody, gdyż pochłania powietrze z otoczenia, zamieniając go następnie w parę. Z tego względu uznawany jest za jedną z bardziej higienicznych i wydajnych propozycji. Jednak prawda jest taka, że nie oczyszcza powietrza, emitując wraz z parą wszystkie bakterie, które pochłonął wcześniej. Zaleta to na pewno wydajność i higieniczność urządzenia.

Natomiast wadą jest z pewnością zbyt głośna praca, która eliminuje jego włączenie w nocy. Minus to także konieczność codziennego czyszczenia oraz wysokie koszty eksploatacyjne - urządzenie wymaga częstej wymiany mat ewaporacyjnych.

Co powinien mieć dobry nawilżacz powietrza

Jednak bez względu, który typ urządzenia Cię przekona, powinieneś zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które poprawią jego funkcjonalność.

Jonizacja - polega na uwalnianiu przez urządzenie jonów ujemnych, które wiążą niebezpieczne jony dodatnie, a następnie opadają razem na podłogę. Poprawia to jakość powietrza oraz zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Higrostat - pozwala mierzyć wilgotność otoczenia. Szkodzi bowiem nie tylko suche powietrze. Zbyt wilgotne tj. powyżej 70% prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, co jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, w szczególności dla małych dzieci i alergików. Tę możliwość posiada już większość nawilżaczy ultradźwiękowych.

Ustawianie stałej wilgotności powietrza - funkcja często połączona z higrostatem i niezwykle przydatna. Nie dopuszcza do zbytniego nawilżenia otoczenia.

Automatyczne wyłączanie - przydatne w szczególności w nocy. Urządzenie wyłącza się po opróżnieniu pojemnika z wodą lub po osiągnięciu pożądanej wilgotności w pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza poprawia jakość życia. To nie tylko lepsza skóra, włosy, piękne rośliny w domu, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko zachorowań, brak kaszlu, opuchniętej, przesuszonej śluzówki w nosie i gardle. D