Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

Nie ma komentarza

Tagi bloga

Nie ma tagu
Dmuchawa do liści - przydatny gadżet na jesień
13
lis
0
Kamil Poter Inspiracje
Dmuchawa do liści - przydatny gadżet na jesień

W jesienną słotę wkroczyliśmy pełną parą. O ile wrzesień i październik mogą poszczycić się piękniejszą...

W jesienną słotę wkroczyliśmy pełną parą. O ile wrzesień i październik mogą poszczycić się piękniejszą twarzą polskiej, złotej jesieni, o tyle listopad zmienia jej oblicze. Deszcz, niska temperatura dają się we znaki, a opadające wszędzie liście donoszą o zbliżającej się zimie, nie zachęcając do wyjścia z domu. Jednak to właśnie teraz jest czas na największe porządki w ogródku. O tym, dlaczego sprzątanie liści przed zimą jest tak ważne oraz dlaczego dmuchawa do liści może znacznie ułatwić nam życie, piszemy właśnie teraz.

Dlaczego trzeba sprzątać liście

Ścielący się przed domem dywan z różnokolorowych liści przez moment wygląda uroczo. Barwy żółte, zielone, brązowe, czerwone mogą przyciągać wzrok. Jednak to tylko krótkotrwały, złudny efekt. Jeśli zostawimy je na zimę mogą spowodować spore zniszczenia.

Po pierwsze, to mit, że gnijące liście stanowią najlepszy kompost dla gleby. Oczywiście tak, jeśli gnicie to odbywa się w jednym miejscu, a powstały nawóz jest używany już po wytworzeniu.

Tymczasem w momencie procesu gnilnego, pozostawione na trawie liście tworzą pewnego rodzaju izolację, która nie przepuszcza powietrza do niższych warstw. To w połączeniu z dużą wilgocią nieuchronnie doprowadzi do pleśni i chorób trawnika oraz znajdujących się roślin.

Kolejne spustoszenie może spowodować pozostawienie liści na kostce brukowej. Rozkładając się, niszczą kostkę, tworząc plamy, z którymi ciężko będzie sobie poradzić.

Dmuchawa do liści kontra grabie

Ogromne grabie odchodzą w tej chwili do lamusa. Sprzątanie nimi podłoża jest nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim męczące i nieprecyzyjne. Taka forma walki sprawdzi się jedynie na niewielkiej powierzchni, gdy w otoczeniu mamy zaledwie jedno-dwa drzewa.

W pozostałych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie dmuchawa do liści. Siła nadmuchu kieruje je w jednym kierunku, ułatwiając następnie zbieranie.

Warto jednak poszukać na rynku rozwiązań w postaci dmuchawy do liści z odkurzaczem. Urządzenia te nie są dużo droższe, jednak zdecydowanie praktyczniejsze. Posiadają przełącznik, który z funkcji nadmuchu przechodzi w tryb odkurzacza, pochłaniając zdmuchnięte liście.

Rozdrabniacz oszczędzi pracy

Dodatkową, przydatną funkcją dmuchawy do liści z odkurzaczem jest rozdrabniacz. Tnie on wciągane liście na drobniejsze kawałki, dzięki czemu więcej ich zmieści się w worku. A to z kolei oznacza rzadsze opróżnianie, większą wydajność urządzenia i naszej pracy. Oszczędza też nasz czas.

Dmuchawa do liści to już nie gadżet. To przydatne, wielofunkcyjne urządzenie, które oszczędza nasze siły i pozwala utrzymać otoczenie w pięknym stanie. Warto zatem rozważyć jego zakup. Tym bardziej, że wydatek ok. 150 zł jest inwestycją na lata, a korzyści jego użytkowania warte są takiej kwoty.