Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

 • skyreveryshorp
  Prague Private Jet Challenger 350 - more...
 • Dorabotkasaytovn
  Witam, jestem prywatnym specjalista z Kijowa....
 • Golovlevs
  Czesc. Zajmujemy sie pomoca zwierzetom dotknietym...
 • AMIN HASSAN
  I am AMIN HASSAN, a broker with a link to high...
 • DwayneCrift
  I suffered with searing agonizing tendonitis in both...

Tagi bloga

Nie ma tagu
Nawilżacze powietrza - jaki wybrać?
13
lis
0
Kamil Poter Blog Home
Nawilżacze powietrza - jaki wybrać?

Zima zbliża się nieubłaganie, a z nią intensywny sezon grzewczy. Ciepłe grzejniki i utrzymanie komfortowej temperatury...

Zima zbliża się nieubłaganie, a z nią intensywny sezon grzewczy. Ciepłe grzejniki i utrzymanie komfortowej temperatury jest szkodliwe nie tylko dla naszych portfeli, ale także dla zdrowia. Wysuszone powietrze podrażnia skórę i oczy, pogarsza jakość snu i prowadzi do uporczywego kaszlu i krwotoków z nosa. Rozwiązaniem są bardzo popularne w ostatnich latach nawilżacze powietrza. To wyjątkowe urządzenia, które zdecydowanie warto mieć w swoim domu czy mieszkaniu. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Nawilżacz powietrza - rodzaje, wady i zalety

Ze względu na przystępną cenę do naszych domów najczęściej trafia jeden z trzech najbardziej popularnych typów nawilżaczy. Przed zakupem warto jest, dobrze poznać, aby wybrać dla siebie odpowiedni nawilżacz powietrza. Rodzaje tych urządzeń mają wpływ na ich codzienną pracę, a także na gwarantowane efekty ich użytkowania.

Nawilżacz parowy

To najstarszy rodzaj bazujący na podgrzewaniu wody w pojemniku i uwalnianiu jej w postaci ciepłej pary. Ogromną zaletą takich nawilżaczy jest to, że podgrzanie wody praktycznie w 100% likwiduje niebezpieczne związki oraz bakterie znajdujące się w tzw. kranówce. Kolejna zaleta to stosunkowo niska cena. Wadą jest jednak fakt, że wydobywająca się para jest gorąca, co nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, ale przede wszystkim jest niebezpieczne, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Wadą jest także dość głośna praca urządzenia, co może nawet uniemożliwiać korzystanie z niego w nocy, czyli wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Ten typ urządzenia wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody z pojemnika, które następnie uwalnia w postaci zimnej lub ciepłej pary. Ta możliwość ustawienia temperatury jest jego ogromną zaletą, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo użytkowania w obecności kilkulatków. Kolejna ogromna zaleta to bez wątpienia cicha praca, która nie zakłóca snu. Plus to także względnie niska cena. Minusem natomiast jest konieczność częstego czyszczenia filtra - nawet codziennie. Ponadto ultradźwięki mogą być źle tolerowane przez zwierzęta domowe.

Nawilżacz ewaporacyjny

Ostatni wariant nawilżacza, który chcielibyśmy przedstawić, nie wymaga użycia wody, gdyż pochłania powietrze z otoczenia, zamieniając je następnie w parę. Z tego względu uznawany jest za jedną z bardziej higienicznych i wydajnych propozycji. Jednak prawda jest taka, że nie oczyszcza powietrza, emitując wraz z parą wszystkie bakterie, które pochłonął wcześniej. Zaleta to z kolei na pewno wydajność i higieniczność urządzenia.

Wadą jest z pewnością zbyt głośna praca, która eliminuje jego swobodne włączenie w nocy. Minus to także konieczność codziennego czyszczenia oraz wysokie koszty eksploatacyjne - urządzenie wymaga częstej wymiany mat ewaporacyjnych.

Czym powinien wyróżniać się dobry nawilżacz powietrza?

Który nawilżacz powietrza wybrać? Bez względu na to, który typ urządzenia Cię przekona, powinieneś zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które poprawią jego funkcjonalność. O czym konkretnie mowa?

Jonizacja - to zabieg, który polega na uwalnianiu przez urządzenie jonów ujemnych, które wiążą niebezpieczne jony dodatnie, a następnie opadają razem na podłogę. Ta funkcja znacząco poprawia jakość powietrza, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Higrostat - ta funkcja pozwala z kolei skutecznie mierzyć wilgotność otoczenia. Szkodzi bowiem nie tylko suche powietrze. Zbyt wilgotne tj. powyżej około 70% prowadzi do rozwoju grzybów, a nawet pleśni, co jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, w szczególności dla małych dzieci i alergików. Tę możliwość posiada już większość nawilżaczy ultradźwiękowych.

Ustawianie stałej wilgotności powietrza - funkcja często połączona z higrostatem i niezwykle przydatna. Nie dopuszcza do zbytniego nawilżenia otoczenia.

Automatyczne wyłączanie - przydatne w szczególności w nocy. Urządzenie wyłącza się po opróżnieniu pojemnika z wodą lub po osiągnięciu pożądanej wilgotności w pomieszczeniu. Nie musisz więc martwić się o to, że zapomnisz wyłączyć swojego sprzętu.

Nie da się ukryć, że nawilżacz powietrza to urządzenie, które prawdziwie poprawia jakość życia. Dzięki niemu możemy cieszyć się lepszym stanem naszej skóry, włosów, a nawet o wiele ładniejszymi roślinami. Dodatkowo to właśnie nawilżacz powietrza sprawia, że znacząco zmniejsza się ryzyko zachorowań i przeziębień. Jeżeli borykasz się z częstym katarem czy nawet opuchniętą i przesuszoną śluzówką w nosie i gardle, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup tego urządzenia. Dzięki naszemu artykułowi już wiesz, czym konkretnie różnią się poszczególne opcje.