Kategorie blogów

Ostatnie komentarze

 • HomerPoord
  hellou, we have win-win sports bets...
 • Agnieszka Zielińska
  Drogi kliencie, Zapraszamy Cię do skorzystania...
 • Syaak_ovmi
  HostGator: HostGator is known for its affordable...
 • DavidFrowl
  Hi, my name is
 • Vikigmz
  urenrjrjkvnm

Tagi bloga

Nie ma tagu
Choinka żywa czy sztuczna - co wybrać?
13
lis
0
Kamil Poter Blog Home
Choinka żywa czy sztuczna - co wybrać?

Boże Narodzenie w tym roku wyczekiwane jest bardziej niż kiedykolwiek. Niektórzy już zaczęli przygotowania.

Z Bożym Narodzeniem kojarzy nam się między innymi wspaniały czas przygotowań. Mowa, chociażby o zagniataniu tradycyjnego piernika dojrzewającego, czy o odpowiednim udekorowaniu poszczególnych pomieszczeń w swoim domu. A z tym dekorowaniem i przystrajaniem domu nierozerwalnie związane jest oczywiście... ubieranie choinki. Bożonarodzeniowe drzewko to w końcu jeden z najważniejszych symboli tego wyjątkowego czasu.

Zanim jednak dojdziemy do samego ubierania choinki, warto zastanowić się nad tym, jaką wybrać. Choinka sztuczna czy żywa? Niektórzy uważają, że tylko żywa, jeszcze inni, że tylko sztuczna. Właśnie dlatego w poniższym artykule postanowiliśmy opowiedzieć zarówno o zaletach jednego, jak i drugiego rozwiązania. Jeżeli wciąż wahasz się nad tym, jaka choinka na święta będzie najlepsza do Twojego domu lub mieszkania, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z naszymi wskazówkami. Zapraszamy.

Sztuczna choinka a magia świąt? Czy wybór takiego egzemplarza sprawi, że Twoim świętom będzie czegoś brakowało?

Zwolennicy żywych drzewek podkreślają, że nic tak nie buduje nastroju świątecznego, jak zapach iglaka. Zgadzamy się z tym w 100%! Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku drzewka pachną równie intensywnie. Bardzo często zdarza się tak, że zapach nie jest nawet przyjemny, co oczywiście ma przełożenie na wybór konkretnej choinki.

Do bardzo popularnych wybieranych na święta Bożego Narodzenia drzewek należy, chociażby sosna. Warto jednak wiedzieć, że chociaż w domowych warunkach wytrzymuje stosunkowo najdłużej, to tak naprawdę jej zapach rozprzestrzenia się dopiero wtedy, gdy igiełki są poruszane. Oczywiście takie rozwiązanie nie należy do zbyt korzystnych, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że igiełki opadną, a tym samym będziemy musieli je posprzątać. W naszych domach bardzo często gości także świerk, który niestety jest najbardziej nietrwały z praktycznie wszystkich wybieranych drzewek. Oczywiście naturalny zapach zawsze wygra w zestawieniu ze sztucznymi choinkami, ale czy to oznacza, że trzeba z nich całkowicie rezygnować? Dowiedz się, co sprawia, że i sztuczne choinki są przez nas bardzo lubiane.

Choinka żywa czy sztuczna? Ekologia

Ekologia w przypadku wyboru odpowiedniego drzewka to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych punktów. Każdy bowiem na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współcześnie nacisk na środowisko i jego maksymalną ochronę jest bardzo duży. Jest to również niezwykle ważny aspekt, ponieważ degradacja naszego pięknego środowiska jest tak zaawansowana, że bez odpowiednich działań, dokonamy samozniszczenia. Na szczęście coraz bardziej jesteśmy tego świadomi, co widać w codziennych wyborach czy nawet zakupach. Również w tych bezpośrednio związanych właśnie z samymi świętami Bożego Narodzenia.

Odpowiedzmy zatem na kluczowe pytanie! Co jest bardziej pro-eko - choinka sztuczna, czy prawdziwa?

Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się nam od początku wydawać! Zacznijmy więc od choinki sztucznej. Większość z dostępnych na rynku modeli jest wykonana z tzw. miksu materiałów, co uniemożliwia ich późniejszy recykling. Coraz częściej jednak w przeróżnych sklepach pojawiają się rozwiązania bezpieczne dla środowiska, tak jak proponowany w naszym sklepie produkt własny. Ta choinka wyprodukowana została w Polsce i jest całkowicie proekologiczna. Co więcej, może nam służyć przez wiele lat, gdy tymczasem jej naturalny pierwowzór musimy wyrzucać co roku. Jedyne, o co tak naprawdę należy zadbać, to jest to, aby po zakończonym okresie świąt Bożego Narodzenia, umiejętnie złożyć, a później przechowywać we właściwym miejscu taką choinkę. Na szczęście poskładane modele nie zajmują jednak zbyt wiele miejsca, dlatego stanowią dobre rozwiązanie nawet do mniejszych mieszkań.

Co na to choinka prawdziwa? Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z jej wyboru?

Do tej pory uważano, że jako całkowicie naturalna, jest najbardziej przyjazna naszej planecie - zarówno żywa, jak i po ścięciu. Tymczasem znowu... nie jest to ani takie proste, ani tym bardziej oczywiste. W normalnych warunkach drzewa te mogą rosnąć nawet kilka stuleci. Tymczasem te, które są produkowane stricte na drzewka bożonarodzeniowe, ścinane są zaledwie po 4-5 latach spędzonych w naturalnym środowisku. To też oczywiście ma wpływ na naturalny ekosystem i na jego zaburzenie. Co więcej, po ścięciu część z choinek - z reguły ta mniej reprezentacyjna - od razu trafia na śmietnik, co jest absolutnym marnotrawstwem zasobów naturalnych. Niestety prawda jest taka, że klienci kupujący naturalne drzewka od razu odrzucają te modele, które nie są maksymalnie reprezentacyjne. A przecież w przypadku naturalnych choinek ich ogromną zaletą jest właśnie to, że wyglądają niepowtarzalnie!

Warto zwrócić uwagę również na to, że gnijące igły niektórych gatunków wytwarzają potężne dawki dwutlenku węgla. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wyliczyli, że 7 milionów ścinanych na Wyspach drzew emituje 100 tys. ton gazów cieplarnianych. Ta liczba przeraża i niestety nie maleje. Co więcej, igły sosny - jednego z bardziej popularnych drzewek w Polsce - zakwaszają glebę ze względu na pH na poziomie 3,2-3,8. Możliwe jest proekologiczne rozwiązanie, jednak wymagałoby to osobnego zbierania igieł.

Choinki sztuczne - przewaga funkcjonalności

Z praktyczną stroną użytkowania choinki sztuczne wygrywają. Wyglądają ładniej, są zawsze gęste i pięknie ozdabiają dom przez całe święta. Tymczasem prawdziwe, gubiąc igły, robią się rzadkie i mało estetyczne. Nigdy też nie mamy pewności, kiedy drzewko było ścięte, a tym samym, jak długo wytrzyma w warunkach domowych.

Naturalna jodła, świerk, czy sosna wymaga od nas wiele cierpliwości - systematycznego podlewania i niemal codziennego sprzątania.